obserwator krolestwa2

czytać Przychodzenie?

III niedziela Wielkanocy - w RP 2024: 14 kwietnia

w tle z racji daty: Chrzest Polski a z racji III tygodnia: Niedziela i Tydzień Słowa Bożego

A co to za tytuł? — czytanie: czego, ruchu?!... "czytanie przychodzenia"?; a czemuż to z dużej litery jeszcze w dodatku?

nadchodzi

 No, tak, przecież to chyba łatwe?: Słowo Wcielone, które mamy czytać, to przychodzący, Zmartwychwstający Jezus. Żywy. Dla Swego Mistycznego Ciała — dający Swe Życie....
Nasze czytanie Pisma - to odkrywanie, że faktycznie, przychodzi do mnie Zmartwychwstały, Pan, który żyje. I jakimi drogami przychodzi — jak chce też prowadzić? "Czytanie", to musi być doświadczanie Życie, gdzie rozumienie jest elementem, który pozwala dalej Go dostrzegać i przyjmować i nadal Jego prowadzenie, wszakże to nie tylko rozumienie jakiejś idei.
To nie zwykła książka, której lektura, choćby i pomagająca żyć, wprowadzająca do życia nowe idee, wszakże rozgrywa się w zakresie wyobraźni i rozumu. Czytanie Pisma to spotkanie z Życiem - a spotkanie ze Zmartwychwstałym, to Sakramenty, namacalne spotkanie z Nim, w Jego Ciele i Krwi, które powoduje doświadczenia, że ja naprawdę żyję - że On przenika moje życie, "już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus".

No i dziś jeszcze także spóźnione nagranie na sam wieczór "niedzielnowigilijny", praktycznie noc — ale jenak nie aż tak, jak tydzień temu, kłopotym już wcześniej pokonane i chyba już nie powinno być w przyszłych tygodniach aż takich trudności. Tak więc — nagranie "niedzielnowigilijnej" refleksji:

 

Odsyłacze. Nowość na stałe, dlatego na początek, choć sporadycznie już "odsyłałem" i wykorzystywałem. Dlaczego zaś nie na stałe? Wartościowe przecież pomoce znajdziemy w liturgicznym niezbędniku na stronach Niedzieli.
Przypomnę zaś i dzisiaj odsyłacz, pod którym znajdziemy portal www.biblijni.pl pozwalający odsłuchać czytania mszalne. W nim jak zawsze na głównej stronie jest po lewej stronie kolumna z odsyłaczami do nagrań lektur Liturgii Słowa dnia dzisiejszego i następnego - a nawet też krótki, minutowy czy dwuminutowy komentarz. Można z tych stron skorzystać odsłuchując Słowo Boże na dziś (a po naciśnięciu strzałki w "nagłówku" odnośnej ramki, rozwija się lista całego miesiąca. Niestety, nie ma lektury Psalmów, ale przynajmniej póki co, możemy skorzystać choćby w ten sposób...)

Jak zawsze też pod koniec dzielę się odsyłaczem z kolei do stron brewiarz.pl, gdzie znaleźć można choćby pomoc w modlitwie brewiarzowej, przede wszystkim (główna myśl serwisu na początku) ale i teksty do liturgii Eucharystii a też i z zacną troską o przedstawienie pewnej ilości świętych z danego dnia. Oczywiście więc jak i dotąd i w przedstawionym powyższymi moimi refleksjami kontekście — całość czytań liturgicznych, także części zmiennych, na Liturgię niedzieli
(tu już kończąc - wciąż przypominam, że już od RP 2016 jest wprowadzany nowy układ lekcjonarza, który w niektórych dniach wprowadza troszkę inne czytania, lecz póki co można korzystać z tego, jaki się ma lekcjonarz. Stąd w zakładkach serwisu z czytaniami można wybrać czytania nowego układu lub starego).
Ponadto możemy też w kontekście dzisiejszego dnia spojrzeć na kalendarz ekumeniczno-międzyreligijny z uwzględnieniem różnych wyznań i religii na 30 marca

Świat powinien być dobry i patrzmy nań pod tym kątem, bo tak uzdalnia nas Bóg.
Dzięki za wizytę na mych stronach.
Ufam, że będzie to z pożytkiem dla każdego Gościa.
o. Piotr Blajerowski SI